STRONA GŁÓWNA Metoda elektryczna (łukowa)

Metoda elektryczna (łukowa)

W metodzie opartej na procesie elektrycznym (łukowym) urządzenie zasilane elektrycznie wytwarza łuk elektryczny, który jest utrzymywany między dwoma metalowymi drutami. Następnie metal jest rozpylany z dużą prędkością na przygotowaną powierzchnię i osiada na niej cienką warstwą. W natrysku bierze udział gaz - najczęściej jest to skompresowane powietrze. 

Pistolet natryskowy do metalizacji łukiem elektrycznym jest sercem całego urządzenia. Dodatkowymi, niezbędnymi do pracy elementami są: jednostka zasilająca, izolowane uchwyty na drut oraz panel kontrolny z włącznikami i przyciskami sterującymi. W procesie podgrzewania metalu możliwe jest osiągnięcie temperatury parowania, szczególnie gdy stosuje się druty aluminiowe lub cynkowe. Jednak to właśnie wysoka temperatura wywołuje reakcje przy zetknięciu się metalu z podłożem, które czynią powłokę zwartą, mocną i dobrze przylegającą. O jakości powłoki decyduje również prawidłowe ustawienie napięcia na jednostce zasilającej - im jest niższe, tym gładsza i gęstsza będzie nakładana warstwa. Dodatkowo, w przypadku pistoletu natryskowego do metalizacji łukiem elektrycznym, szybkość natrysku jest zazwyczaj większa niż przy wykorzystaniu innych form natrysku.

Metalizacja plazmowym łukiem wewnętrznym (nieprzenoszonym) jest procesem, który powstał w rezultacie badań nad materiałami o szczególnych wymogach, wykorzystywanych w budowie np. silników lub turbin w rakietach. Wyjątkowe warunki pracy i przeciążenia wymusiły na inżynierach stworzenie urządzenia natryskowego, które pozwalałoby na przeprowadzanie natrysku przy wyższej temperaturze. W rezultacie powstały także nowe rodzaje materiałów i techniki aplikacji wykorzytywane obecnie w przemyśle. W procesie metalizacji łukiem wewnętrznym używa się proszku lub plazmy (zjonizowanej materii o stanie skupienia przypominającym gaz). Generatory plazmy wytwarzają temperatury przekraczające punkt topienia większości innych materiałów. Ich ustawienia są jednak w pełni kontrolowane przez operatora. Cały proces polega na przepływie gazu przez łuk elektryczny. W trakcie przepływu gaz jest podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury i częściowo jonizowany. W efekcie powstaje plazma, która po opuszczeniu pistoletu dociera z dużą prędkością na powierzchnię obiektu. Pistolet jest zasilany poprzez centralną jednostkę zasilającą, która reguluje także przepływ wody chłodzącej i gazu. Najczęściej jako gaz podstawowy wykorzytuje się azot lub argon, a jako gaz wspomagający (podnoszący prędkość i temperaturę plazmy) wodór lub hel.

Metalizacja plazmowym łukiem przenoszonym jest procesem na pograniczu natrysku i spawania. Cały proces jest bardzo podobny do opisanego wcześniej. W tym przypadku jednak proszek lub drut przechodzą przez łuk plazmowy, w którym się topią i docierają na powierzchnię obiektu tworząc plamę, która następnie krzepnie i wiąże się z podłożem. Stworzona powłoka jest gęsta i trwale połączona z warstwą poprzedzającą, ale lista materiałów wykorzytywanych do natrysku oraz odpowiednich podłoży jest ograniczona.

Chętnie odpowiemy na pytania lub udzielimy dodatkowych informacji. Zachęcamy do skontaktowania się z nami!